Branża farmaceutyczna korzysta z surowców chemicznych, jakie powinny spełniać najwyższe normy jakościowe. Regulacje te dotyczą standardów produkcji leków i innych produktów farmaceutycznych, jakie znajdują się na rynku. Jakie surowce chemiczne są wykorzystywane w tym przypadku? Czym się odznaczają? Gdzie znajdują zastosowanie? Co najczęściej jest wykorzystywane do produkcji leków?

 

Substancje pomocnicze

Surowcami chemicznymi dla branży farmaceutycznej są makrogole. To pomocnicze substancje, które znajdują zastosowanie jako składniki do produkcji leków, emulsji, maści, dermokosmetyków i innych produktów. Okazuje się, że makrogole mają wpływ na poprawę właściwości reologicznych płynów. Oznacza to, że pełnią funkcję solubilizatorów i rozpuszczalników substancji czynnych oraz zwiększają lepkość kremów i maści. Z powodzeniem są stosowane jako środki wiążące, co jest związane ze zdolnością absorbowania wody, która występuje w formulacji. Dzięki nim uzyskuje się jednolitą konsystencję produktu oraz można wpłynąć na rozprowadzenie składników równomiernie.

Inne rodzaje surowców

Grupą surowców, które także mają ogromne znaczenie w farmacji, są surowce do syntezy API (aktywnych składników farmaceutycznych). Oprócz wspomnianych wyżej substancji typu monochlorobenzen i ortodichlorobenzen, w skład tych surowców wchodzą też trójchlorek fosforu i tlenochlorek fosforu. Są one stosowane na szeroką skalę w przemyśle farmaceutycznym jako reagenty w reakcji fosforylacji. Ponadto, są odczynnikami chlorującymi w substytucji grup hydroksylowych, jak i stanowią aktywatory w reakcji sprzęgania. Znajdują zastosowanie w produkowaniu lekarstw, które są pochodnymi izochinoliny. Biorą udział w syntezie związków cyklicznych oraz katalizatorów. Ich zaletą jest z pewnością fakt, że odznaczają się dużą aktywnością chemiczną i wysokim poziomem czystości, dlatego są bardzo chętnie wykorzystywane przez producentów leków.

Surowce chemiczne dla przemysłu farmaceutycznego muszą odznaczać się doskonałą jakością i spełnieniem określonych wymogów. Producenci bardzo często korzystają z substancji czynnych, pomocniczych, wypełniających, wiążących, czy też substancji powlekających, poślizgowych i adsorbentów. Przemysł ten już od dawna ulega ciągłemu rozwojowi, co wpływa na coraz ciekawsze rozwiązania i wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom konsumentów. Najczęściej stosowanym surowcem w tym przypadku jest chlor, jednak korzysta się także z sody kaustycznej, jak i kwasu solnego.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Aktualności
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Sprawdź też

Kulinarne Podróże Cateringowe

W dzisiejszym świecie, gdzie kultura kulinarne rośnie w siłę, catering stał się nieodłączn…