Kwiat koniczyny czerwonej stosowano w medycynie ludowej przy schorzeniach nerek, zapaleniu pęcherza, jako środek wykrztuśny, w leczeniu zapalenia oskrzeli, astmie i problemach skórnych (jak trądzik czy łuszczyca). Jednakże ze względu na obecność izoflawonidów, głównie genisteiny, deidzdeiny, formononety i biochaniny – fitoestrogenów o najsilniejszych właściwościach estrogenopodobnych – koniczyna czerwona jest nieoceniona w łagodzeniu objawów menopauzy.

Zawarte w niej izoflawony, są zdolne powstrzymać uderzenia gorąca, nadmierną potliwość i zaburzenia snu u kobiet w czasie menopauzy bez prowadzenia do rozrostu tkanki macicznej (śluzówki macicy). Ponadto łagodzą nadmierną nerwowość, nastrój depresyjny, zawroty główny, problemy z koncentracją, bóle stawów, bóle głowy, zaburzenia rytmu serca, suchowość pochwy, ból przy odbywaniu stosunku płciowego, spadek libido.

Wyciągi z koniczyny czerwonej mają przewagę nad preparatami sojowymi, gdyż nie wykazują działania alergizującego, w przeciwieństwie do HTZ, nie dają skutków ubocznych. Dodatkowo obecne badania potwierdzają, że wyciąg z koniczyny czerwonej ma działanie wykrztuśne i łagodzą stany zapalne oskrzeli. Ponadto stwierdzono działanie tonizujące, uspokajające, przeciwzapalne, moczopędne i przeciwskurczowe. Zioło ma również właściwości pobudzające wątrobę i pęcherzyk żółciowy, co wpływa pozytywnie na trawienie. Napar z kwiatów koniczyny zaostrza apetyt i łagodzi zaparcia. Na rynku coraz częściej pojawiają się suplementy z ekstraktem czerwonej koniczyny, herbatki, czy też 100-proc soki.

Herbatka ma objawy menopauzy

3 łyżeczki suszonych kwiatów koniczyny zaparzać pod przykryciem w 200 ml wrzątku przez 20 minut. Pić trzy szklanki dziennie.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Przyprawy
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Sprawdź też

Branża sportowa a adwokat – kiedy może się przydać?

Sport oraz sprawy z nim związane potrafią rodzić wiele problemów. Prawnicy sportowi muszą …