Kwiat koniczyny czerwonej stosowano w medycynie ludowej przy schorzeniach nerek, zapaleniu pęcherza, jako środek wykrztuśny, w leczeniu zapalenia oskrzeli, astmie i problemach skórnych (jak trądzik czy łuszczyca). Jednakże ze względu na obecność izoflawonidów, głównie genisteiny, deidzdeiny, formononety i biochaniny – fitoestrogenów o najsilniejszych właściwościach estrogenopodobnych – koniczyna czerwona jest nieoceniona w łagodzeniu objawów menopauzy.

Zawarte w niej izoflawony, są zdolne powstrzymać uderzenia gorąca, nadmierną potliwość i zaburzenia snu u kobiet w czasie menopauzy bez prowadzenia do rozrostu tkanki macicznej (śluzówki macicy). Ponadto łagodzą nadmierną nerwowość, nastrój depresyjny, zawroty główny, problemy z koncentracją, bóle stawów, bóle głowy, zaburzenia rytmu serca, suchowość pochwy, ból przy odbywaniu stosunku płciowego, spadek libido.

Wyciągi z koniczyny czerwonej mają przewagę nad preparatami sojowymi, gdyż nie wykazują działania alergizującego, w przeciwieństwie do HTZ, nie dają skutków ubocznych. Dodatkowo obecne badania potwierdzają, że wyciąg z koniczyny czerwonej ma działanie wykrztuśne i łagodzą stany zapalne oskrzeli. Ponadto stwierdzono działanie tonizujące, uspokajające, przeciwzapalne, moczopędne i przeciwskurczowe. Zioło ma również właściwości pobudzające wątrobę i pęcherzyk żółciowy, co wpływa pozytywnie na trawienie. Napar z kwiatów koniczyny zaostrza apetyt i łagodzi zaparcia. Na rynku coraz częściej pojawiają się suplementy z ekstraktem czerwonej koniczyny, herbatki, czy też 100-proc soki.

Herbatka ma objawy menopauzy

3 łyżeczki suszonych kwiatów koniczyny zaparzać pod przykryciem w 200 ml wrzątku przez 20 minut. Pić trzy szklanki dziennie.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
 • Catering dietetyczny

  Wybieramy catering dietetyczny

  Zastanawiasz się, jak szybko i sprawnie wybrać catering dietetyczny, który sprosta Twoim o…
 • cukier

  Cukier ma gorzki smak

  Ta gorzka prawda dotyczy fruktozy. To ten powszechnie stosowany we współczesnej diecie cuk…
 • selen

  Selen: pierwiastek śladowy ale ważne

  Selen należy do pierwiastków śladowych, ale mikrogramy są nam niezbędne do życia i zachowa…
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Przyprawy
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Sprawdź też

Wybieramy catering dietetyczny

Zastanawiasz się, jak szybko i sprawnie wybrać catering dietetyczny, który sprosta Twoim o…