Czy istnieje coś lepszego niż czekoladowe ciasto? Wiele osób z pewnością odpowie, że nie. Czekolada jest zdrowa. W umiarkowanych ilościach. Ma w sobie wiele cennych składników, ale jest również stosunkowo kaloryczna. A w cieście połączona z jajkami, mąką i cukrem sprawia, że finalnie takie ciasto z pewnością nie zagości w jadłospisie osób odchudzających się. Można jednak znaleźć przepisy, które łączą w sobie słodycz, świetny i przy tym oryginalny smak, a do tego strukturę niczym z tradycyjnego ciasta czekoladowego.

Wystarczy pokusić się o przygotowanie czekoladowego ciasta z czarnej bądź czerwonej fasoli. Jak je zrobić? Na małą blaszkę wielkości keksówki, z powodzeniem wystarczy szklanka czarnej fasoli. Fasolę najlepiej jest namoczyć na noc, a następnego dnia wstawić ją do gotowania. Gotujemy do momentu aż fasola stanie się miękka, ale nie rozgotowana. Do blendera należy wrzucić ugotowaną fasolę, do tego dwa dojrzałe banany oraz dwa średnie jabłka. Banany najlepiej wybrać takie, które mają już zbrązowiałą nieco skórkę. Jabłka powinny być średnio słodkie. Do całości należy dodać sok z agawy, która nada słodkości, ale będzie zdrowszy niż tradycyjny biały cukier. Syrop z agawy można zastąpić miodem. Najlepiej prawdziwym, pochodzącym z pasieki, a nie sztucznym zakupionym w sklepie. Doskonałe połączenie smaków uzyskuje się, dodając również odrobinę wanilii. Oddzielnie należy wymieszać trzy łyżki kakao – prawdziwego, wraz z dwie płaskimi łyżeczkami proszku do pieczenia oraz czubatą łyżeczką cynamonu.

Warto dodać gałki muszkatołowej, w ilości jednej łyżeczki. Gdy taki „proszek” jest już gotowy i dobrze wymieszany, należy go dodać do wcześniej przygotowanej masy z fasolą. Całość ponownie dokładnie wymieszać. Warto dodać szklankę rozdrobionych orzechów włoskich. Orzechy mają w sobie sporo wartości, które powinny znaleźć się w każdej zdrowej diecie. Nie tylko odchudzającej, oczywiście w stosownej ilości. Przygotowaną masę należy przelać do blaszki, która została wysmarowana, by ciasto nie przywarło. Pieczenie ciasta odbywa się w piekarniku nagrzanym do 180-200 stopni, przez około 50 minut. Dobrze jest co jakiś czas sprawdzić wykałaczką, na jakim etapie pieczenia jest ciasto. Jeśli wykałaczka po wbiciu i wyjęciu ze środka ciasta jest sucha, to znaczy, że ciasto jest gotowe i upieczone. W zależności od tego, jaką konsystencję chcemy uzyskać, można zastosować nieco więcej fasoli. Zamiast orzechów można użyć innych ulubionych bakalii. Ciekawy smak nadaje odrobina zaparzonej kawy, która zostanie dodana do ciasta. Jak widać w tym przepisie fasola jest podstawą, niejako bazą, ale reszta dodatków może być odmienna niż w opisanym przepisie.

Najważniejszym jednak pozostaje fakt, że nie używamy tutaj żadnej mąki, jajek czy też tłuszczu. Poza tym, którym trzeba wysmarować blaszkę. Ciasto zyskuje na bardzo podobnym smaku to tradycyjnego, czekoladowego. Jest pyszne i słodkie, ale znacznie mniej kaloryczne. Można zatem w swoim jadłospisie pozwolić sobie akurat na takie ciasto.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
  • Chleb

    Jak zrobić zdrowy chleb

    W dzisiejszych czasach chcemy wszystko spulchnić, zmienić i przyspieszyć. Dlaczego w tak t…
  • omlet na słodko

    Dietetyczny omlet na słodko

    Dieta to trudny czas dla każdego z nas. Niezależnie od tego czy walczymy o niższą wagę, cz…
  • szakszuka

    Szakszuka, czyli izraelskie danie

    Polska kuchnia kojarzy się z potrawami dość ciężkimi, nierzadko tłustymi i wzdymającymi. N…
Załaduj więcej Przepisy
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Sprawdź też

Kulinarne Podróże Cateringowe

W dzisiejszym świecie, gdzie kultura kulinarne rośnie w siłę, catering stał się nieodłączn…